Freelanceri
5 problémov freelancerov + tipy, ako ich vyriešiť

Freelancing môže byť dvojsečnou zbraňou. Niektorým freelancerom sa natoľko darí, že ich príjem tvorí aj 5 čísel, no nájdu sa aj takí, ktorí majú problém nájsť prácu a vyžiť.

Aký je rozdiel medzi freelancerom, ktorého podnikanie úspešne napreduje a freelancerom, ktorý žije z mesiaca na mesiac a nevie, čo prinesie budúcnosť?

V tomto článku sa pozrieme, ako úspešní freelanceri prekonávajú najväčšie začiatočné problémy.

Poďme na to:

1. PROBLÉM: Nevedia, odkiaľ (alebo kedy) prichádza ich ďalšia práca

Jedným z najčastejších problémov, ktoré majú neskúsení freelanceri je, že nevedia, kedy a kde získajú ďalšiu prácu. Ústny marketing ostáva hlavným zdrojom nových obchodov pre freelancerov. Ústne podávanie je veľmi nepredvídateľné a môže nechať freelancerov v neistote, kedy a ako im príde ďalšia práca.

Riešenie:

Najlepší spôsob, ako vymazať úzkosť a nervozitu, ktorú pociťujete ako freelancer, ktorý nevie, odkiaľ pochádza jeho ďalšia práca, je jednoduchý – Buďte proaktívny.

Vytvorte si účet na freelance platforme Púpava, ktorý môžete pravidelne používať na oslovovanie potenciálnych klientov. Optimalizujte svoje služby pre väčšiu expozíciu a vyššie konverzie.

Úspešní freelanceri nečakajú, kým k nim príde obchod. Idú von a získajú ho pre seba.

 

2. PROBLÉM: Boj proti cyklu príjmov

Pri freelance niekedy pretrváva problém cyklu sviatkov a hladomoru.

Sviatok a hladomor je v podstate toto: Tento mesiac máte veľa práce a príjmov, takže veci idú dobre.

Potom príde ďalší mesiac a zdá sa, že nemôžete dostať žiadnu novú prácu. Vaše príjmy klesnú, krátko premýšľate, že získate „skutočnú prácu“ a stresujete sa, ako vyžiť.

Riešenie:

Vyriešenie cyklu sviatkov a hladomoru vo vašom podnikaní na voľnej nohe závisí od disciplíny.

Vždy predávajte.

Neustále sa predávajte – aj keď máte na tanieri naložené veľa práce (možno najmä vtedy). Nikdy neprestaňte propagovať svoje služby na PÚPAVE.

Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť, keď sú „dobré“ časy je zaspať na vavrínoch, prestať sa obávať o nové príležitosti a budúci mesiac sa postaviť do radu na „hladomor“.

 

3. PROBLÉM: Boj s vyhorením a pracovnou únavou

Pre každého, kto podniká – a možno najmä pre živnostníkov, ktorí niečo vytvárajú sami – sú vyhorenie a únava skutočnými problémami.

Niekedy je ľahké nasadiť si klapky na oči a presvedčiť seba a svojich blízkych, že najdôležitejšou vecou na svete je udržať vaše podnikanie nad vodou.

Žiaľ, často je to za cenu osobného vyhorenia, pracovnej únavy a narušených vzťahov mimo práce.

Riešenie:

Najväčší problém s pocitom vyhorenia je ten, že ak by išlo len o to spomaliť a robiť menej, nikto by nevyhorel.

Či už pracujete 100 % sólo alebo sa snažíte vybudovať agentúru, nie ste v tom sami.

Najlepšie riešenie je automatizácia a prenájom.

Začnite používať technológie na automatizáciu úloh, ktoré v skutočnosti nemusíte robiť sami.

Ak máte ešte stále príliš veľa úloh, opýtajte sa sami seba, či by vám prospelo najať ďalšieho freelancera, ktorý by vám pomohol vykonať časť práce s vaším klientom a ušetriť tak trochu času.

 

4. PROBLÉM: Nezaplatenie za služby od klientov

Nedostať zaplatené ako freelancer môže byť jednou z najväčších problémov, aké existujú.

Vaše živobytie závisí od toho, či dostanete zaplatené zakaždým, keď dokončíte projekt alebo dosiahnete míľnik. Klienti však z času na čas buď zabudnú zaplatiť, alebo sa platbe úplne vyhýbajú, pokiaľ môžu.

Riešenie:

Existuje niekoľko riešení, ktoré vám pomôžu dostať zaplatené to, čo stojíte, a načas.

Po prvé: pochopte najbežnejší dôvod, prečo klienti neplatia včas. Ak ide o pretrvávajúci problém, prijmite platbu vopred alebo použite platformu PÚPAVA, ktorá chráni vás a vášho klienta v prípade sporu.

 

5. PROBLÉM: Pocit osamelosti alebo izolácie

Nie je nezvyčajné, aby sa freelanceri vysporiadali s osamelosťou. Niektorí to pociťujú na malej úrovni, zatiaľ čo iných to oslabuje.

Pocit osamelosti je úplne pochopiteľný, ak väčšinu dní pracujete sami. Platí to najmä vtedy, ak svojim klientom posielate e-maily/telefonujete namiesto toho, aby ste sa s nimi stretli osobne.

Riešenie:

Ak máte pocit osamelosti, existuje niekoľko spôsobov, ako to vyriešiť.

Zvážte pripojenie sa do coworkingového priestoru, kde iní podnikatelia a malé firmy skutočne prichádzajú do kancelárie a komunikujú s inými ľuďmi počas dňa. Je to skvelý spôsob, ako si nájsť priateľov a pekný spôsob, ako vytvoriť sieť.

Môžete tiež vytvoriť lokálnu skupinu PÚPAVA alebo sa k nej pripojiť a stretnúť sa s ostatnými freelancermi PÚPAVA a učiť sa od nich.

Krátke zhrnutie na záver

Pamätajte si:

  • Nie ste v tom sám/sama.
  • Vo freelance existuje veľa výhod. Ľudia, ktorí pracujú v bežnom zamestnaní majú tiež svoje vlastné problémy. Práca na sebe má veľa pozitívnych stránok.
  • Problémy sa dajú vyriešiť. Žiaden problém nie je taký hrozný, že sa nedá vyriešiť s rovnakou vynaliezavosťou, akú používate pri každodennej práci na svojom podnikaní.
Značky: Freelance

pupava

Autor od: 1 januára, 2022