Freelanceri
5 krokov, ako sa stať virtuálnou asistentkou

V tomto článku vám prezradíme, ako dokážete podnikať ako virtuálna asistentka v 5-ich jednoduchých krokoch a zarábať peniaze prácou z domu.

Krok po kroku vás prevedieme základmi virtuálnej asistencie.

Pripravte si kávu. Pohodlne si sadnite a užite si čítanie.

Poďme na to.

Kto je virtuálna asistentka?

Virtuálna asistentka – ​​alebo „VA“ – je niekto, kto poskytuje služby na diaľku firmám alebo podnikateľom. Nenechajte sa odradiť slovom „asistentka“ – zatiaľ čo niektoré VA môžu vykonávať všeobecné asistentské úlohy, rozsah práce virtuálnej asistentky môže ísť oveľa ďalej a hlbšie.

Tu je pár príkladov súčasných poskytovaných služieb VA:

 • Správa sociálnych médií
 • Grafický dizajn
 • Správa reklám a tvorba kampaní na Facebooku
 • Copywriting
 • Email marketing
 • Dizajn stránky
 • Príprava webinárov
 • SEO optimalizácia
 • Strih videa

Na naštartovanie kariéry virtuálnej asistentky nepotrebujete špecializované zručnosti, ako je marketing alebo dizajn. Potrebujete mať jednu alebo dve zručnosti, ktoré vás môžu skutočne odlíšiť od konkurencie. Ak tieto zručnosti ešte nemáte, môžete začať ponúkať všeobecné administratívne služby, akými sú:

 • Vkladanie dát
 • Odpovedanie na emaily
 • Zákaznícka podpora
 • Správa kalendára
 • Plánovanie stretnutí
 • Rezervácia cestovania
 • Zvukový prepis
 • Korektúry

Či už ponúkate špecializované zručnosti alebo všeobecné administratívne online služby, kľúčom k úspechu virtuálnej asistencie je ponúknuť najlepšie služby vašim klientom.  Nenechajte sa pohltiť pocitom, že nemáte čo ponúknuť. Môžete ponúknuť akúkoľvek službu, pokiaľ ju urobíte kvalitne.

 

Máte začať podnikať ako virtuálna asistentka, ak ste doma s deťmi?

Práca vykonávaná z domu je pre mamičky najväčším benefitom. Väčšinu času venujú deťom a domácnosti. Ak si pripočítate, koľko času by mamičke zabralo dochádzanie za prácou, náklady na prepravu a nájsť opatrovateľku pre deti.

Je úplne jasné, že HOME OFFICE je ideálnou voľbou.

Flexibilita je druhým benefitom virtuálnej asistencie. Je nepravdepodobné, že matky s deťmi majú každý deň rovnaký.  Flexibilita je to, čo pracovné ponuky na trhu práce často krát nemajú.

Zmysel práce je dôležitým aspektom, na ktorý by sme nemali zabúdať. Zmysel v práci dokáže mamičke dodať novú energiu. Hlavne, ak ju prepadne pocit, že svet sa točí len okolo plienok a varenia. Vtedy pomôžu aj 2 hodiny písania inšpiratívneho článku.

K neodmysliteľnému benefitu patrí zárobok.

S tým prichádza aj zvýšenie sebavedomia, že mamička počas koordinácie domácnosti zvláda a dokáže uplatniť svoje schopnosti a zarobiť nejaké to euro do rodinného rozpočtu navyše.

S virtuálnou asistenciou by ste mali začať, ak:

 • Láka vás virtuálna asistencia a chcete sa v tom vzdelávať
 • Plánujete podnikať
 • Máte radi rôznorodé projekty
 • Vyhľadávate neustále možnosti vzdelávania
 • Chcete získať viacerých klientov
 • Máte podnikateľského ducha a chcete byť svojou vlastnou šéfkou

Pozrime sa na sľúbených 5 krokov, ktorými sa stanete virtuálnou asistentkou.

 

1.     Krok: Rozhodnite sa, aké služby môžete ponúknuť a komu ich ponúknete

Predtým, ako začnete hľadať klientov a prácu, je potrebné stráviť nejaký čas vytvorením zoznamu zručností a služieb, ktoré môžete ponúknuť.

Položte si tieto otázky:

 • V akých zručnostiach som prirodzene dobrá?
 • Aké služby môžem ponúknuť, ktoré využívajú tieto zručnosti?
 • Akú kvalifikáciu mám z minulých zamestnaní?
 • Ako môžem využiť tieto kvalifikácie na poskytovanie služieb svojim klientom?

Zamyslite sa aj nad tým, s akými typmi klientov by ste chceli pracovať. Chcete napríklad pracovať s majiteľkami firiem? Alebo chcete ponúkať služby konkrétnemu odvetviu, ako je zdravotníctvo, krása alebo financie?

Zamyslite sa nad tým, čo vás zaujíma, ako aj nad svojimi predchádzajúcimi skúsenosťami, aby ste určili typy klientov, ktorým môžete najlepšie slúžiť. Keď sa rozhodnete, čo budete ponúkať a kto je váš ideálny klient, stane sa to vašou špecializáciou.

 

Krok č. 2 Nastavte si svoju hodinovú sadzbu

Koľko by ste si mala účtovať ako virtuálna asistentka?

Hodinové sadzby za prácu VA sú široké. Niektoré virtuálne asistentky zarábajú len 5 eur za hodinu, zatiaľ čo iné nejdú pod 20 eur za hodinu a viac. To, akú sadzbu si určíte, závisí od vašich skúseností a rozsahu práce, ktorú budete robiť. Čím viac musíte svojim klientom ponúknuť, tým viac si môžete účtovať.

Ak práve začínate, dobrý štartovací rozsah je 5 až 10 eur za hodinu. Len sa uistite, že čokoľvek, čo ponúkate klientom, dokážete dodať! Ak máte predchádzajúce pracovné skúsenosti, ktoré vás kvalifikujú na vyššiu sadzbu, mali by ste sa tomu prispôsobiť.

Nezabúdajte na fakt, že hodinová sadzba virtuálnej asistentky by mala byť aspoň raz taká veľká, ako je sadzba zamestnanca.

Prečo?

Pretože ako podnikateľka si všetky odvody platíte sama a tento fakt je dôležitý pri nastavovaní vašej cenotvorby.

 

Krok č. 3 Vytvorte si portfólio a dajte o sebe vedieť

Keď už viete, čo ponúkate, musíte si vytvoriť portfólio, ktoré ukážete potenciálnym klientom. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, pamätajte, že takto sa budete predávať!

Mali by ste zahrnúť všetky relevantné projekty, pracovnú históriu a zručnosti, ktoré máte.

Ukážte klientom vzorky vašej práce, ktorú ste vykonali. Výhodou použitia portfólia je, že ho môžete umiestniť na jedno miesto.

Platforma s virtuálnymi asistentkami sa postará o vašu propagáciu a ušetrí vám veľa času. Na platforme sa viete bezplatne zaregistrovať, vytvoriť si svoj profil a pridať portfólio. Môžete reagovať na existujúce inzeráty klientov alebo čakať, pokým vás osloví klient na základe vášho profilu.

Výhodou je propagácia vašich služieb, dostupnosť klientov a garancia zaplatenia, nakoľko platforma v momente objednávky berie od klienta peniaze do úschovy a vy tak predchádzate podvodom, a teda nie ste v riziku.

 

Krok č. 4 Získajte referencie od klientov

Skvelý spôsob, ako získať dôveryhodnosť u potenciálnych klientov, je získať referencie od ľudí, s ktorými ste už predtým pracovali.

Poznáte to – tie malé obrázky, ktoré vidíte na stránkach ľudí s fotografiou a menom vedľa nadšenej recenzie.

Ak sa vám podarí získať 1 – 3 (skutočné) referencií, bude to skvelý začiatok. Ak ešte nemáte klientov, nevadí!

Keď získate prvých klientov, môžete ich začať zbierať.

 

Krok č. 5 Nájdite si klientov

Potom, čo ste urobili predchádzajúce 4 kroky ste pripravené na prvého klienta.

Dnes vďaka virtuálnej asistencii je možné pracovať kdekoľvek a spolupracovať s úžasnými ľuďmi z celého sveta na projektoch, ktoré si ako virtuálna asistentka vyberiete podľa toho, čo vás práve najviac osobne aj profesijne zaujíma.

Je veľa vecí, ktoré sa musíte naučiť a v praxi virtuálnej asistentky sa dennodenne budete stretávať s výzvami, ktoré vás kariérne obohatia. Našťastie je možnosť stať sa virtuálnou asistentkou veľmi jednoduchá. Nutné ja zaobstarať si funkčný PC/Notebook, mať internet a aspoň základné digitálne zručnosti. Z každého projektu si odnášate nový pohľad, nové skúsenosti a cenné know-how. Tým pádom posilňujete svoju hodnotu na trhu, viete si vypýtať vyššiu hodinovú sadzbu a dostať časom aj veľmi lukratívne projekty.

Ak ste pripravené začať a vyskúšať rozšíriť začať kariéru virtuálnej asistentky, vyskúšajte zadarmo virtuálnu platformu Púpava, kde sa biznis spája s talentami rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým.

pupava

Autor od: 1 januára, 2022