Freelanceri
Nástroje pre efektívnu prácu freelancera

Byť freelancerom nie je vždy jednoduché. Niektorým freelancerom je jedno, či majú 2 alebo 10 klientov. Vždy je však náročné organizovať projekty, efektívne riadiť čas a byť produktívny. Tento článok vám predstaví neuveriteľné nástroje na voľnej nohe, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu organizáciu a spôsob vašej práce.

1.     Online úložiska

Existuje množstvo nástrojov na online ukladanie, ktoré svojim používateľom umožňujú pristupovať k svojim súborom z akéhokoľvek zariadenia, spolupracovať so svojimi kolegami a už sa nikdy nemusia báť posielať e-maily s prílohami. Trh na tento vysoký dopyt zareagoval tak, že sa v posledných rokoch zvýšili kapacity úložiska a objavilo sa množstvo nových služieb. Veľa nástrojov na online ukladanie možno použiť zadarmo. Tu je prehľad najlepších možností:

1) Dropbox

Dropbox je jednoducho jedným z najlepších nástrojov na ukladanie súborov online. V posledných rokoch bol jedným z najpopulárnejších. Spočiatku získate iba 2 GB voľného úložného priestoru, ale môžete ho ľahko zvýšiť získaním odporúčaní od priateľov alebo príspevkom do komunitného fóra Dropbox.

2) Disk Google

Začínate s oveľa väčším voľným priestorom ako na Dropboxe, 15 GB, ale je tu malý háčik. Úložný priestor je zdieľaný s vaším účtom Gmail, čo znamená, že rozsiahle využívanie zníži kapacitu vášho Disku Google. Nemusíte sa však obťažovať s odporúčaním priateľov a podobne, svojich 15 GB dostanete vopred. Najlepšou vlastnosťou Disku Google je, že vám dáva možnosť vytvárať excelové tabuľky, textové dokumenty a dokonca aj súbory PDF. Google Drive sa zdvojnásobuje a slúži ako náhrada Open Office v cloude.

3) ADrive

Ďalší bezplatný nástroj nie je taký známy, ale v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma má veľmi zjavnú výhodu. Ponúka plány cloudového úložiska za najnižšie ceny v tomto odvetví! Dodáva sa so 60-dňovou bezplatnou skúšobnou verziou. Bohužiaľ, nie je príliš užívateľsky prívetivý a pre používateľov s malými alebo žiadnymi počítačovými znalosťami to môže byť trochu náročnejšie. Ak však len hľadáte miesto v cloude, kde môžete nahrať svoje veľké záložné súbory, ADrive môže byť tým správnym miestom.

2.     Dizajnové nástroje

Ak sa chcete stať alebo ste na ceste stať sa grafickým dizajnérom, budete sa musieť zoznámiť s dizajnovými nástrojmi. Pozrime sa na niektoré, o ktorých ako grafický dizajnér určite musíte vedieť:

4) Adobe Creative Cloud

Creative Cloud od Adobe je kolekcia viac ako 20 aplikácií a je jedným z najvýkonnejších nástrojov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Môžete začať so 7-dňovou skúšobnou verziou a potom zaplatiť mesačnú cenu. Populárne dizajnérske aplikácie ako Photoshop a Illustrator sú súčasťou tohto balíka.

5) GIMP

GIMP je open source program na úpravu obrázkov, ktorý takmer konkuruje Adobe Photoshopu. Aje úplne zadarmo.

6) Canva

Canva je populárna dizajnová platforma, ktorej používanie nevyžaduje takmer žiadne zručnosti ani skúsenosti. Najlepšie na tom je, že sa dá použiť zadarmo a dá sa použiť na vytváranie rôznych pútavých grafických návrhov. Môžete tiež upgradovať svoj účet na Canva Pro a získať tak prístup k ešte viac funkciám a prémiovým riešeniam.

7) Pixlr

Pixlr je cloudový nástroj na úpravu a návrh fotografií, ktorý poskytuje dizajnérom všetko, čo potrebujú na úpravu obrázkov. Je to efektívna alternatíva k Adobe Photoshop a je úplne zadarmo. Je tiež ľahko použiteľný a poskytuje používateľom intuitívne rozhranie, ktoré je dostupné z počítača aj z mobilného zariadenia.

8) Inkscape

Inkscape je dobrá, bezplatná alternatíva k Illustratoru. Je ľahko použiteľný open source a je dostupný na všetkých hlavných operačných systémoch. Dizajnéri majú tendenciu vyberať Inkscape, pretože im ponúka bohatú sadu funkcií a dajú sa použiť na všetky druhy ilustrácií, ako sú karikatúry, kliparty, logá, diagramy, vývojové diagramy atď.

3.     Nástroje na nahrávanie obrazovky

Softvéry na nahrávanie obrazovky sú programy, ktoré možno použiť na vytvorenie videa z vlastnej obrazovky počítača a poskytnúť tak vašim klientom návod, ktorý môžu pozastaviť alebo prehrať toľkokrát, koľkokrát chcú. To znamená, že nemusíte tráviť čas vysvetľovaním každej jednej akcie. Okrem toho môžete záznam použiť pre všetkých svojich klientov, vďaka čomu je záznamník obrazovky nevyhnutnosťou pre každého freelancera, ktorý chce vytvárať videonávody. Tu je zoznam najlepších bezplatných nástrojov na nahrávanie obrazovky:

9) Ezvid

Ezvid sa používa jednoducho a intuitívne a umožňuje vám robiť takmer čokoľvek pomocou niekoľkých kliknutí. Má vstavaný videorekordér, ktorý vám umožňuje rozdeliť nahrávky a pridať text medzi akcie. Ezvid je jedným z najbohatších nástrojov na nahrávanie obrazovky, aspoň medzi bezplatnými.

Existuje však niekoľko nevýhod. Po prvé, nemôžete exportovať video priamo do počítača. Namiesto toho máte možnosť nahrať ho priamo na YouTube. Okrem toho vás Ezvid v skutočnosti núti použiť jednu z ich 65 skladieb ako hudbu na pozadí.

10) Free Cam

Free Cam je zadarmo a má veľké množstvo možností, pokiaľ ide o úpravu zvuku nasnímaného videa. Najväčším problémom tohto programu je, že svoje video môžete exportovať iba ako súbor .wmv alebo na YouTube (pokiaľ si nevyberiete ich verziu PRO) – a hoci to nie je veľký problém, exporty sú obmedzené na max. 15 snímok za sekundu.

11) VLC

VLC je program, ktorý väčšina z vás pravdepodobne má vo svojom počítači. S najväčšou pravdepodobnosťou si však neuvedomujete jeho plnú funkčnosť. VLC je niekedy označovaný ako švajčiarsky nôž a to nie je bez dôvodu. Okrem toho, že dokáže čítať rôzne video formáty, môže v skutočnosti slúžiť aj ako záznamník obrazovky. Prejdite na Zobraziť -> Pokročilé ovládacie prvky, stlačte Ctrl + C, nastavte snímacie zariadenie na „Plocha“ a môžete začať.

Bude sa hodiť pre jednoduchšie nahrávky, ale jeho funkčnosť je ďaleko od špecializovaných nástrojov na nahrávanie obrazovky. Napríklad budete musieť nahrať zvuk oddelene a potom ho zlúčiť. Navyše si môžete zaznamenať iba celú svoju pracovnú plochu, zatiaľ čo väčšina ostatných programov vám umožní vybrať si konkrétnu časť.

12) Camtasia

Camtasia zaručuje vysokú kvalitu – až 4k! Je tiež skvelé, ak pracujete so vzdialeným tímom, pretože program je dostupný pre používateľov počítačov Mac aj PC. Má množstvo ďalších efektov, ktoré sú tiež modernejšie a zriedkavejšie v nástrojoch na nahrávanie obrazovky, najmä v bezplatnom programe.

4. Komunikačné nástroje

13) Slack

Slack je nástroj na spoluprácu, ktorý za posledných pár rokov získal na popularite. Jeho cieľom je spojiť takmer všetko, čo by ste použili na komunikáciu a zdieľanie. Odosielanie dokumentov, krátkych správ, dlhších správ podobných e-mailom atď., Slack robí všetko.

Dokonale sa tiež integruje s mnohými ďalšími nástrojmi, ako sú Google Hangouts, Dropbox a dokonca aj Twitter. Cieľom Slacku je všetko rozobrať, aby ste mali nielen archív svojej internej komunikácie, ale tiež sa nemuseli snažiť niečo nájsť pri hľadaní v správnom kanáli.

14) Skype

Každý vie, čo je Skype, ale nemohli sme ho len tak preskočiť, pretože je to pravdepodobne jeden z najpoužívanejších nástrojov spolupráce. Je to chatovacia služba, ktorá slúži aj ako telefón, vďaka čomu je celkom užitočná pre akýkoľvek typ práce. Skupinové hovory sú teraz zadarmo až pre 10 ľudí.

15) Google Meet

Google Meet je videokomunikačná služba, ktorá môže hostiť až 100 účastníkov na jednom stretnutí. Medzi ďalšie výhody patrí:

  • Nastaviteľné rozloženia a nastavenia
  • Zdieľanie obrazovky s účastníkmi
  • Správy
  • Živé titulky

Koľko z týchto nástrojov používate na zvýšenie a optimalizáciu svojej produktivity? Povedzte nám to v komentároch nižšie.

pupava

Autor od: 1 januára, 2022